Vi är dåliga lantbrukare. Vi missade att ta in skörden i år. Det stod smärtsamt klart vid tomtarbetet idag. Vi lät det gå för långt, och nu är det försent. Fukten och den lilla mängd regn som fallit har gjort säden alldeles för fuktig, så nu är det ingen mening. Vi missade chansen. Till vårt försvar vill jag säga att det inte var en medveten sådd. Vi hade ingen aning om att vi hade säd att ta hand om förrän vi fick syn på den idag.
Hur det gick till? Tja, det får ni fråga våra vänner talgoxarna, blåmesarna, koltrastarna och bofinkarna om. De är i högsta grad inblandade.
För den här lilla åkern återfinns – just det – under fågelbordet. Åstadkommen av vilsekomna havrefrön som fallit ur näbbarna och grott.
Man får väl vara tacksam för att inte så många hampfrön slog rot. Då hade vi väl fått narkotikapolisen på oss, egen marijuanaodling och allt.