Att träffa getingar

Sagt på skjutbanan:

– Men ska du inte markera din tavla? Vad far du omkring så där ryckigt för?
– Det är fullt av getingar som fladdrar runt här..
– Där? Framför måltavlan? Varför då?
– Jag vet inte. Det är hur många som helst, och ilskna är de.
– Har de kanske något bo här? Kan det vara därför de är sura?
– Vänta….. Jo, kolla! Ser du? Det flyger ut getingar ur skotthålen i taket på skjutställningen! Det måste finnas ett bo därinne.
– Ja, faktiskt, det gör de ju. Men var är boet då? Det finns väl inget under taket, det är ju bara ett vanligt korrugerat plåttak, typ?
– Jo…. hm….
(tystnad)
– Ha! Kolla här! Jag tror jag har hittat det! Precis bakom skotthålen där de flög ut sitter ju lysrampen. Alltså brädanordningen där lysrörsarmaturerna är fästa. Det måste vara  ett hålrum därinne i den där brädanordningen som boet finns.
– Vänta, om jag ställer mig på tå och försöker kika in genom skotthålen…… Japp, du har rätt! Kom och kolla! Man ser en stor rund skugga bakom skotthålen i taket alldeles ovanför tavla 16. Det måste vara boet.
– Shit, det är inget litet bo, du….
– Nä. Det förklarar mängden getingar.
– Vad gör vi nu?
(tystnad)
– Vi skulle ju kunna ha en spontan klubbtävling – pricka getingboet. Genom taket. Lite högre svårighetsgrad så där. Kul för dem med magnumvapen, tänkte jag. Få panga på lite.
– Jaha ja. Ja, det lär ju göra getingarna på jättegott humör. De kommer inte alls att fara omkring asförbannade. Så vem går fram och markerar sen hade du tänkt?
– ….

(För den som undrar kommer getingarna att få husera vid tavla 16 tills de flyttat hemifrån någon gång i höst. Sen ryker bostaden i samband med höststädningen på banan. )

Annons
Detta inlägg publicerades i Insekter, Jakt och skytte och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.