Den här blomman driver mig till vansinne. Jag har sett den på flera ställen, i park- och i vilda miljöer. Den blir upp till 1 m hög, med tjocka röda stjälkar och orkidéliknande rosavita blommor högst upp. Jag vet inte vad det är. Jag har inte lyckats identifiera den. Men den är ofantligt populär bland humlor.
Fotot här bredvid är från besöket vid Skottvångs gruva, bakom caféet. Jag skulle egentligen bara fota själva blomman av utredande skäl, men precis när jag knäppte fotot seglade en åkerhumla in i en av blommorna. Som jag sa, populär blomma.
Grannen har sådana här på sin tomt. Som snart ryker när han ska börja bygga. Undrar om jag kan be att få några? Han kanske rentav vet vad det är?
Någon annan som vet?
Det där är en ört eller medicinalväxt. Om man kommer åt blomma sprätter den iväg frön. Kommer inte ihåg vad den heter men jag gillar den. Återkommer om jag minns vad den heter.
GillaGilla
Den heter jättebalsamin. Läs mer på ”Den virtuella floran”.
GillaGilla
Det var som fasen! Visst är det jättebalsamin! Stort tack Cecilia! 🙂
GillaGilla