Fort men fel

Gångna veckans varma plusgrader och soliga timmar satte fart på min köksrabatt. Där det förut var snö och is var det nu barmark. Vårlökarna blev fullständigt övertygade om att nu, nu var våren kommen! Dags att sätta fart!

Så krokusar, irisar och påskliljor tävlade om vem som först kunde komma längst. Krokusarna vann.

Men det hade de ju inte mycket för. För sen kom ju snön igen. Och minusgraderna. När jag kom ut i morse var det 13 (!) minusgrader ute. Tillväxten bland vårlökarna hade minst sagt avstannat.

Men gett upp, det hade de inte gjort. De krokusar som tidigare tagit ledningen vägrade nu böja sig för kylan. De stod fortfarande lika upprätt. Om än en smula frostnupna. Imponerande.

Ivriga krokusar frusna i morgonsol och 13 minusgrader

Nu får vi hoppas på att vintern omvärderar sitt beslut och drar sig tillbaka. Åtminstone efter dagens utlovade snöstorm.

Då kan vårblommorna få skjuta fart igen. Och så småningom ge mat åt våra pollinatörer som vaknar om några veckor.

Annons
Detta inlägg publicerades i trädgård, Växter och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.